CSIA Ontario

Awards

Hall of Fame

The C.S.I.A. Hall of fame has been established in order that we may showcase previous and current award recipients.

Hall of Fame Criteria
Nominations are reviewed by a selection committee comprised of two Hall of Fame members and a current Board member.

The final decision must be unanimous. In order to preserve the high degree of honour there no obligation to have a recipient in any given year or to have only one honoree.
All nominations will be kept for a period of 4 years, and will be reviewed annually. Candidate submission forms must be sent in by the nominating person.

Guidelines are as follows:

  • Length of time actively teaching skiing. Ten years is the minimum.
  • Length of time in the CSIA. Fifteen years is the minimum.
  • The member should be over 40 years of age.
  • Leadership and/or volunteer positions held within snow sports, i.e., Ski School Director or CSIA Board Member (National or Regional)
  • Contribution to our industry (i.e., what impact did individual have on our industry?).
  • Has the member shown dedication to the sport of skiing or ski racing?
  • Does the member show devotion to the CSIA and promotion of the organization?

The CSIA Ontario Hall of Fame honours the achievements of members who have shown extraordinary leadership, commitment, dedication, and contribution to the CSIA, sport and industry.

Nomination Form: Download Here
Nomination Criteria and Procedure: Download Here

For any questions or concerns regarding the nominations process, please contact us. Completed forms must be submitted as per the form’s instructions prior to March 1.

1982

Rudy Heigelsberger
Fred Newton

1983

Bob Beardsall
Terry Bramham
Joan Fydell
Jurg Gfeller

1984

Doug Byam
George Hoffman
Erling Morris
Peter Schwirtlich

1985

Lorne McFadgen
Bob Morgan
Gord Croft

1986

Bill Hearn
Hans Wieland
Clint Melville
George and Margaret Aquilina

1987

Jack Beldham
Mike Jaroch Senior

1988

Stan Knowles
Shirley Glaysher

1989

Lynn Warll Murray
Rob Butler
Dan Genge
Jimmy Georgas

1991

Burney Clarke

1992

Frank Sullivan

1993

Bill Williams
John Clifford

1994

James Newman

1995

Tom Petts
Dorothy Healey

1996

Doug Leeming

1997

Bill McCaughey

1999

Knute Dohnberg

2000

Dan Ralph

2001

Thelma Watts

2002

Paul Frawley

2003

Hans Nischan

2004

Alf Warll
Mary Warll

2005

Wayne Alexander

2006

Don Swift

2007

Catherine Genge

2008

Gord Layhew

2009

John Nicholls

2010

Vince Coome

2011

Don Lowes

2012

Greg Lee (posthumously)
Jim Morris

2013

Andrea Ciotti

2014

Rick Greaves

2015

Ian Smith (posthumously)
Brian Donato

2016

Midge Cooper (posthumously)
Heather Robertson

2017

Shelagh Mulveney

Outstanding Service Award

2017

Dina Riddick

2016

Allison Sharpe

2015

Knute Dohnberg
Michael Weiss

2014

Tom Redekop

2013

Anik Gaumond

2012

Thelma Watts

2011

Alexandra Barbu
Monica Costa

2010

Wayne Alexander
Simon Holden

2009

Mitch Gorski

2008

Doug Leeming

2007

Jim Morris

2006

Andrea Ciotti

Award of Merit

Each snow school director will select one person annually from their school to receive an award of merit certificate from the C.S.I.A. Ontario Inc.

Certificates will be awarded to those individuals at the Annual General Meeting. The names of all recipients will be published in the C.S.I.A. Ontario Newsletter.

Award of Merit Criteria
The choice is entirely up to the director, however, the decision should be based on the following guidelines:

  1. The individual is an example of (or approximates) the ‘ideal instructor’
  2. He/she consistently exceeds job expectations
  3. An increased number of people entered the sport as a result of that individual’s effort. (i.e., # of repeat requests for instructor)
  4. The individual has contributed substantially to the school and/or sport. (i.e., # of hours taught, # of lessons, etc.)
  5. Contribution to coaching, snowboarding, and disabled skiing could be given, however the candidate must be a C.S.I.A. member

2017 Award of Merit Recipient List

Amanda Wilson, Alpine Ski Club/Snow School
Claudia Fierling, Antoine Mountain
Brady Sylvestri, Batawa Snow School
Gary Steedman, Beaver Valley Ski Club
Tyler Allen, Blue Mountain Snow School
Emma Brown, Boler Mountain
Nadia Jahoor, Brimacombe Snow School
George Ezard, Caledon Ski Club
Ian Beveridge, Chicopee Snow School
Rick Cook, Craigleith Ski Club
Adam Dietrich, Devil’s Glen
Sue Markus, Glen Eden Snow School
Ben Robitaille, Hidden Valley/Muskoka Ski Club
Peg McPhedran, High Park Ski Club
Mike Harrison, Hockley Valley Resort
David Alary-Makort, Lakeridge Ski Resort
Lindsey Jones, Mansfield Ski Club
Terry Field, Mount Pakenham
David Elliott, Mount St Louis Moonstone
Ryan Rosborough, North Toronto Ski Club
Christel Schindler, Osler Bluff Ski Club
Austin Larocque, Searchmont Resort
Shelby Stephenson, Sir Sam’s Snow School
Elizabeth Hearn, Ski Bees
Gordon Bahl, Skicousi Snow School
Kim Frawley Braun, Snowhawks Ski & Snowboard School (Ottawa)
Paul Durda, Snowhawks Ski & Snowboard School (Toronto)
Mark Cox, Snow Valley Resort
Zhen (James) Wang, SnowLand Outdoor Club
Michele Masson, Teens on Edge
Thomas Mottrom, Toronto Ski Club

2016 Award of Merit Recipient List

Larry Verhegghe, Alpine Ski Club/Snow School
Taylor Russett, Batawa Snow School
Kevin Dyce, Beaver Valley Ski Club
Michael Masongsong, Blue Mountain Snow School
Meghan Parsons, Boler Mountain
Alexandra Ross, Brimacombe Snow School
Bryant Serre, Caledon Ski Club
Jordan Tucciarone, Centennial Park Snow School
Scott Barry, Chicopee Snow School
Brittany Lane, Craigleith Ski Club
Dannah Gardner, Dagmar Snow School
Cadence MacKinnon, Devil’s Glen
Steve Burchmore, Earl Bales Ski/Snowboard Centre
Tobi Stilwell, Glen Eden Snow School
Nico Byl, Hidden Valley/Muskoka Ski Club
Mike Romano, High Park Ski Club
Patrick Dunne, Hockley Valley Resort
Neil Reid, Horseshoe Resort
Alexandra Duff, Lakeridge Ski Resort
Paige Doyle, Mansfield Ski Club
Adam Fisher, Mount Pakenham
Leslie Wright, Mount St Louis Moonstone
Marc Bailey, North Toronto Ski Club
Vit Hrdlicka, Osler Bluff Ski Club
Meili Betty, Searchmont Resort
Rick Bartlett, Sir Sam’s Snow School
Andrew Elsdon, Ski Bees
David Banning, Snowhawks Ski & Snowboard School (Ottawa)
Rachel Katz, Snowhawks Ski & Snowboard School (Toronto)
Sophie Cowan, Snow Valley Resort
Leo Bonner Barrett, Teens on Edge
Sasha Pike, Toronto Ski Club

2015 Award of Merit Recipient List

Angela Desharnais, Alpine Ski School
Judy Jones, Batawa Ski Hill
Graham White, Beaver Valley Ski Club
Bob Lidstone, Blue Mountain Snow School
Ray Won, Boler Mountain
Fraser Lee, Brimacombe Snow School
Madeline Hickey, Caledon Ski Club
Taylor White, Chicopee Snow School
Edward Irvine, Craigleith Ski Club
Terrance Gavan, Dagmar Snow School
Erin Curtis, Devil’s Glen
Mark Rasmusson, Earl Bales Ski/Snowboard Centre
Grant Hemrica, Glen Eden Snow School
Scott Winchester, Hidden Valley Ski Club
Kathleen McCabe, High Park Ski Club
Jade Reeves, Horseshoe Resort
Tomas Salvador, Lakeridge Ski Resort
Stephanie Charbonneau, Mansfield Ski Club
Neil Harris, Mount Chingacousy
Gary Hayball, Mount Pakenham
Mark Szwarc, Mount St. Louis/Moonstone
Arkady Ratner, North Toronto Ski Club
Victoria Wijnbergen, Osler Bluff Ski Club
Zack Maville, Searchmont
Christina Wilson, Sir Sam’s Snow School
Serge Buligan, Skyloft
Conor Doyle, Snowhawks Ski and Snowboard School (Ottawa)
Jessica Donskova, Snowhawks Ski and Snowboard School (Toronto)
Christian Bilodeau, Snow Valley
Lacy Munday, Teens on Edge

2014 Award of Merit Recipient List

Jonathon Hutton, Alpine Ski School
Jared Taylor, Batawa Ski Hill
Clarity Nicoll, Beaver Valley Ski Club
Gary Taylor, Blue Mountain Snow School
Alex Wallace, Boler Mountain
Michael Douglas-Hecker, Brimacombe Snow School
Chris Blackburn, Caledon Ski Club
Cathy Bloch, Chicopee Snow School
Dawson Roberts, Craigleith Ski Club
Patrick Pearson, Dagmar Snow School
Andrew Hansen, Devil’s Glen
Rocky Huang, Earl Bales Ski/Snowboard Centre
Ian Brand, Glen Eden Snow School
Drew Brims, Heights of Horseshoe
Courtney Payne, Hidden Valley
Peter Simmerle, High Park Ski Club
Ali Egger, Horseshoe Resort
Stewart Bibb, Just for Fun Ski Club
Marc Watson, Lakeridge Ski Resort
Mark Frederick, Laurentian Ski Hill
David Dingeldein, Mansfield Ski Club
Pat Laplante, Mt. Chingacousy Ski Hill
Simon Bazley, Mount Pakenham
Paul Connell, Mount St. Louis/Moonstone
Scott Roberts, North Toronto Ski Club
Brittany Peddie, Osler Bluff Ski Club
Spencer Ploeger, Sir Sam’s Ski School
Rob Mathers, Ski Bees
Caroline Oakley, Snowhawks Ski and Snowboard School (Ottawa)
Rebecca Engelberg, Snowhawks Ski and Snowboard School (Toronto)
Steve Thibideau, Snow Valley
Alexander Cieslak, Uplands Ski Club

2013 Award of Merit Recipient List

Tara Kivlichan - Alpine Ski School 
Keith Galloway - Batawa Ski Hill
Paul Stewart - Blue Mountain Snow School
Steve Hainsworth - Boler Mountain
Kaylee-Anne Kosoralo - Brimacombe Snow School
Jaime Ferguson - Caledon Ski Club
Andrea Dowell - Centennial Park
Brennan Hagey - Chicopee Snow Schoolà
Liz Ross - Craigleith Ski Club
Doug Pritchard - Devil’s Glen
Sarah Foscarini - Earl Bales
Paul Capes - Georgian Peaks Club
Jacqueline Smith - Glen Eden Snow School
Julie MacDonald - Heights of Horseshoe
Brian Young - Hidden Valley
Olivia Lu - High Park Ski Club
Cale Northey - Lakeridge Ski & Ride School
Lukas Kasperavicious - Laurentian Ski Hill
Elissa Doyle - Mansfield Ski Club
Meaghan Nahirny - Mt. Chingacousy Ski Hill
Paul Chamberlain - Mount Pakenham
Frank Hellingman - Mount St. Louis Moonstone
John MacDougall - North Toronto Ski Club
Kate Hubbs - Osler Bluff Ski Club
Lisa Buse - Searchmont Resort
Alex Roome - Sir Sam's Ski School
Kirsti Suutari - Ski Bees
Michael Kelly - Snowhawks Ski & Snowboard School (Ottawa)
Sarah Banks - Snowhawks Ski & Snowboard School (Toronto)
Tamara Mueller - Snow Valley


2012 Award of Merit Recipient List

Luc Cousineau - Alpine Ski School 
Peter Savidge - Batawa Ski Hill
Brad Hyslop - Boler Mountain
Joel Dawson - Blue Mountain Snow School
Shawn Hamilton - Brimacombe Snow School
David Cunningham - Calabogie Peaks Resort
Mike Kosche - Caledon Ski Club
Joe Blundell - Chicopee Snow School
Elizabeth Ross - Craigleith Ski Club
David MacLeod - Dagmar Snow School
Rick Bowhey - Devil’s Glen
Vlad Nitz - Earl Bales Ski & Snowboard Centre
Greg Roe - Georgian Peaks Club
Helen Sipthorpe - Glen Eden Ski & Snowboard School
Mary-Eileen Casey - Heights of Horseshoe Resort
Kevin Thyer - High Park Ski Club
Jillian McMurphy - Lakeridge Ski & Ride School
Stephen Gravelle - Laurentian Ski Hill
Jennifer Doyle - Mansfield Ski Club
Neil Harris - Mt. Chingacousy Ski Hill
Stewart Kennedy - Mount Pakenham
Mary Chaloner - Mount St. Louis Moonstone
Craig Weekes - North Toronto Ski Club
Swatty Wotherspoon - Osler Bluff Ski Club
Alisha Bishop - Sir Sam's Ski School
Andy Smith - Ski Bees
Maria Charron - Snowhawks Ski & Snowboard School (Ottawa)
Patrick Osborne - Snowhawks Ski & Snowboard School (Toronto)
Chris Rush - Snow Valley

2011 Award of Merit Recipient List

James Herman - Alpine Ski School 
Dean Howley - Batawa Ski Hill
Kathryn Nicholson - Beaver Valley Ski Club
Robert Bocock - Blue Mountain Snow School
John Martin - Brimacombe Snow School
Krista Smith - Calabogie Peaks Resort
Rob Prusinski - Centennial Park Ski School
David Palmer - Chicopee Snow School
Anthony Dattolo - Craigleith Ski Club
Patrick Pearson - Dagmar Snow School
Reed Trimble - Devil’s Glen
David Snow - Earl Bales Ski & Snowboard Centre
Alexandra Catton - Georgian Peaks Club
Grant Gilmour - Glen Eden Ski & Snowboard School
Mary-Eileen Casey - Heights of Horseshoe Resort
Peggy Peterson - Hidden Valley Ski Area
Rory Ring - High Park Ski Club
Jennifer Logan - Hockley Valley Resort
Kelsey Marchand - Horseshoe Valley Resort
Mackenzie Sargent - Lakeridge Ski & Ride School
Kay-Sea Taylor - Laurentian Ski Hill
Cornel Parvulescu - London Ski Club
Paul Cater - Mansfield Ski Club
Lane Charlton - Mount Pakenham
Wayne Baillod - Mount St. Louis Moonstone
Susan Fern-MacDougall - North Toronto Ski Club
Mary Jane Mann - Osler Bluff Ski Club
Jason Bell - Searchmont Resortà
Bill Lithgow - Sir Sam's Ski School
Desiree Salada - Snowhawks Ski & Snowboard School (Ottawa)
Stefan Eylott - Snowhawks Ski & Snowboard School (Toronto)
Rob Crawford - Snow Valley
Nancy Johnston - Uplands Ski/Snowboard Centre

2010 Award of Merit Recipient List

Logan Miller - Alpine Ski School
Steve Sweeney - Beaver Valley Ski Club
Chris Petrykowski - Blue Mountain Snow School
John Zoelman - Brimacombe Snow School
Dana Ferguson - Caledon Ski Club
Krista Sapijonis - Centennial Park Ski School
Steve Curliss - Chicopee Snow School
Andrew Martin - Craigleith Ski Club
Maria Cichosz - Dagmar Snow School
Eric Schroeder - Devil’s Glen
Meghan White - Earl Bales Ski & Snowboard Centre
Fred Fitzsimmons - Georgian Peaks Club
Peter Purins - Glen Eden Ski & Snowboard School
Doug Howell - Hidden Valley Ski Area
Mary Eileen Casey - Heights of Horseshoe Resort
Karl Anderson - Hockley Valley Resort
Edgar Egger - Horseshoe Valley Resort
Lory Lillie - Kamiskotia Snow Resort
Eric Lavigne - Laurentian Ski Hill
Tom Redekop - London Ski Club
Rob Grundy - Mansfield Ski Club
Leslie Williams - Mt. Chinguacousy Ski Hill
Jon White - Mount Pakenham
Jim Wilson - Mount St. Louis Moonstone
Christine Martell - North Toronto Ski Club
April O’Neill - Osler Bluff Snow School
Mike Zapfe - Sir Sam's Ski School
Wendy Webb - Ski Bees
Ken Lyons - Skyloft Resort
Sheldon Fernandez - Snowhawks Raven (Toronto)
Kim Frawley Braun - Snowhawks Ski & Snowboard School (Ottawa)
Kim Dohring - Snow Valley Ski Resort
Susan Mauer - Uplands Ski/Snowboard Centre

2009 Award of Merit Recipient List

Lana Liss - Alpine Ski School
Wolfgang Foullong - Beaver Valley Ski Club Snow School
Roberto de Baseggio - Blue Mountain Snow School
Tess Nicholson - Calabogie Peaks Resort
Adrian Monic - Centennial Park Ski School
Karen Norton - Chicopee Snow School
Jamie Wilkie - Craigleith Ski Club
Lee Ursel - Dagmar Snow School
Lisa Hockley - Devil's Glen Snow School
Yarek Luniewski - Georgian Peaks Club
Joe McLean - Glen Eden Ski & Snowboard School
Thomas Hautot - Hockley Valley Resort
Lory Lillie - Kamiskotia Snow Resort
Sandra Crandall - Kirby Snow School/Oshawa Ski Club
Gary Jolivet - Lakeridge Ski & Ride School
Elizabeth Smith - Laurentian Ski Hill
Glen Gignac - London Ski Club
Darren Blacklaws - Mansfield Ski Club
Leslie Ann Williams - Mt. Chinguacousy Ski Hill
Fred Forsyth - Mt. Dufour Ski Area
Roger Barker - Mount Pakenham
Hans Herrmann - Mount St. Louis Moonstone
Frank Molinari - North Toronto Ski Club
Gareth Corrigan - Osler Bluff Snow School
Steve Good - Sir Sam's Ski School
Robert (Bud) Hepburn - Skyloft Resort
Sergiu-Adrian Ecob - Snowhawks Ski & Snowboard School (Toronto)
Jude Stewart - Snow Valley Ski Resort
Terry Laurin - Uplands Snow School
Mike Romano - Voyageurs Ski and Snowboard Club

2008 Award of Merit Recipient List

Ryan Hartley - Alpine Ski School
Dina Riddick - Beaver Valley Ski Club Snow School
Jean Marc Charing - Blue Mountain Ski School
Debbie Grey - Calabogie Peaks
Laura Richards - Caledon Ski Club
Scott Evely - Centennial Park Ski School
Catherine Crispo - Chicopee Snow School
Ross King - Craigleith Ski School
Bill Clarke - Dagmar Snow School
Brittany Hammill - Devil's Glen Snow School
Jon Muskat - Earl Bales Ski & Snowboard School
Laura Richards - Georgian Peaks Club
Peter Hardy - Glen Eden Ski & Snowboard School
Rob Wallace - Hidden Valley Highlands
Jim Jarski - High Park Snow School
Jom Domik - Hockley Valley Resort
Tyler Betts - Kirby Snow School/Oshawa Ski Club
Mark Isaacs - Lakeridge Ski & Ride School
Tilly Wolfram - Laurentian Ski Hill
Nate Wise - London Ski Club
Glen Gignac - Mansfield Ski Club
Cathy McDonald - Mt. Chinguacousy Ski Hill
Michael T. Mullins - Mt. Dufour Ski Area
Brittany Buchanan - Mount Packenham
Imo Weinert - Mount St. Louis Moonstone
Allison Sharpe - North Toronto Ski Club
Don McVicar - Osler Bluff Ski School
Phil Crosson - Searchmont Resort
Gail Kuder - Sir Sam's Ski School
Ed Bettinger - Snowhawks Ski & Snowboard School (Ottawa)
Slava Abramov - Snowhawks Ski & Snowboard School (Toronto)
Colin Bruce - Snow Valley Ski School
Joel Dawson - Talisman Ski School
Jessica Keith-Taillon - Toronto Ski Club
Marcie Albert - Uplands Snow School
Robert Cressatti - Voyageurs Ski and Snowboard Club

2007 Award of Merit Recipient List

Blue Melnick - Alpine Ski School 
Pierce Colley - Beaver Valley Ski Club Snow School
Dawn Scharo - Blue Mountain Snow School

2006 Award of Merit Recipient List

Chris Salhany - Alpine Ski School 
Roger Monahan - Batawa Ski School
Gwen Stott - Beaver Valley Ski Club Snow School

Andrea Dowell, Centennial Park

Course Conductors

This award was started in the 2002/03 season (by Andrew Elsdon) to recognize conductors for their contribution to the Level 1 program. The award recipients are selected by the Level 1 Ontario Course Coordinator and plaques are presented at the AGM.

Rookie of the Year

2004

Jason Young
Steve Young

2005

Mark Young

2006

Christy Inglis

2007

Michael Lawrie
Stewart Bibb

2008

Gareth Corrigan

2009

Eireann Montreuil

2013

Greg Rich

2016

Peter Brisley

2017

Mike Masongsong

Trainer of the Year

2014

Steve Young

Course Conductor of the Year

2003

Wendy Webb

2004

Andrew Elsdon

2005

Ellyn Patte

2006

Illiya Kylau

2007

A. J. Leeming

2008

Bill Starr

2009

Bob Moore

2010

Carson Fyffe
Ian Morrison

2011

Ian Morrison

2012

Andrew Elsdon

2013

Allison Sharpe

2014

Jordan McKay

2015

Gareth Corrigan
Chad McKean

2016

Lucan Allin

2017

Michele Jaques

TSSA Safety Award

As a generous supporter and partner of the CSIA, the Technical Standards and Safety Authority (TSSA) in conjunction with the CSIA Board honours this instructor for going above and beyond the expected benchmark of safety standards for ski instructors, taking extraordinary actions to achieve excellence in workplace safety and health.

2011

Mary Jane Mann, Osler Bluff Ski Club

2012

Peter Savidge, Batawa Ski Hill

2013

Andrea Dowell, Centennial Park

2014

Pat Laplante, Mt. Chinguacousy

2015

Angela Desharnais, Alpine Ski Club

2016

Paige Doyle, Mansfield Ski Club

2017

Christel Schindler, Osler Bluff Ski Club

Board / Staff

CSIA Ontario

CSIA Ontario is approximately 7,000 members strong. Our mandate, in concert with the national office of the Canadian Ski Instructors Alliance, is to train and certify highly qualified ski instructors to teach beginners how to ski and experienced skiers how to improve their performance. Moreover, CSIA Ontario supports Ontario's ski schools and contributes to the growth and enjoyment of skiing.

Avid skiers who would like to become ski instructors are invited to attend one of at least 50 CSIA Level 1 ski instructor certification courses held annually throughout the province. The Level 1 course is a great way to both improve your skiing and learn how to teach skiing.Level 1 certification is also a requirement to instruct skiing in Canada.

For those thinking of taking a Level 1 course, "Ski Development Days" are offered at no charge to improve your skiing and help you to determine if you are ready to take the course. Please see Courses ? Level 1, on this website for more information.

CSIA members, in addition to receiving ski and instructing training, educational materials, blast emails, National and Ontario Ski Pro magazines, etc., have the opportunity to attend special events such as the Fall Conference and Trade Show, Professional Training Series days (which focus on improving selected skiing and teaching skills), the Annual General Meeting and other fun and informative indoor and outdoor activities.
Come meet us at the Toronto and Ottawa ski shows. We are always looking for volunteers to help run events. If you are interested please contact info@csiaontario.com

For more information about the CSIA and CSIA Ontario check out the information on this website, send an email to info@csiaontario.com, or call (416) 426-7261.

2016-2017 Board of Directors

Executive Directors

Chair: AJ Leeming
Vice chair: Andrew Hansen
Treasurer: Tom Dovey
Secretary: Lilian Ma

Directors

Special Events: Troy Walda
AGM, Snow School: Liaison Miranda Sorensen
Communication: Kevin McMillan
Level 1: Simon Holden
Technical Liaison: Scott Filman
Sponsorship Director: ‘open to applicants’

Special Assignment

Youth Liaison: Natasha Warenycia
Education and Program Coordinator Ontario: Ben Borris
Office Admin: Shelagh Mulveney

Contact Us

CSIA Ontario – Regional Head Office

637 Hurontario Street,
Collingwood, Ontario
L9Y 2N6

Phone: (416) 426-7261
Email: info@csiaontario.com

Education and Program Coordinator – Ontario Region

To be confirmed

Top